plastová okna pro moderní domy

V dnešní době stoupá zájem o plastová okna, protože se jedná o moderní výrobek s vysokou užitnou hodnotou, a lepšími vlastnostmi než mají dřevěná okna. Každá nemovitost potřebuje okno, které je kvalitní a navíc ušetří spoustu tepla.
Pokud potřebujete okna, můžete si vybrat ze tří hlavních kategorii: jsou to dřevěná, hliníková a plastová okna. Kvalita těchto oken je v dnešní době srovnatelná, proč si tedy vybrat plastová okna?

Hlavní výhody plastových oken:

  • Vysoká odolnost konstrukce
  • Okna jsou bezúdržbová – stačí omýt rám a těsnění, nenatírají se
  • Zvuková a tepelná izolace – oproti ostatním typům komůrkový rám propouští velmi málo tepla a zvuku

Plastové profily

Plastové oknoDříve se vyráběla okna s nízkým počtem komor, současná plastová okna mají standardně 5 a více komor, pro pasivní domy se dělají zesílené rámy s 8 komorami, většinou je venkovní komora vyplněna izolantem, jako je polystyren nebo polyuretan. Více o plastových profilech.

Skla do oken

Vývoj nejde zastavit a tak se i v oknech používají stále modernější materiály. Tepelně izolační dvojskla se postupně nahrazují trojsklem nebo dvojskly s fólií. Standardní sklo lze nahradit bezpečnostním nebo samo omyvatelným sklem.

Článek byl zpracován podle tohoto webu

Hlavním faktorem, který požadujeme od skla, je dostatečná teplená izolace. Skla ve starších oknech, která se zapařují lze vyměnit za mnohem úspornější novější typy.

Dodavatelé oken

Pokud uvažujeme o nákupu a montáži oken je vhodné vybírat firmu (dodavatele oken) podle referencí a zkušeností. Určitě jsou vhodnější zaběhnuté značky. Existuje ale řada menších kvalitních firem co vyrábí okna z certifikovaných profilů.
U profilů je důležité, aby byly certifikovány podle platných norem pro použití v obytných budovách.

Montáž a výměna oken

Pokud máme kvalitní plastové okno je stejně důležitá také správně provedená montáž, která zachová důležité vlastnosti okna. Montáž okna při stavbě nového domu nebo při vybourání starých oken není rozdílná. Důležité je zachování správného montážního postupu.

Běžně prováděné osazení okna a vyplnění spáry montážní pěnou nestačí. Kvůli tepelným mostům je důležité odizolování rámu okna. Síla tepelné izolace je doporučená minimálně 4 cm. Zamezí se tak tepelné výměně mezi stěnou a rámem okna (Tím se zamezí rosení oken v zimě).

Spára mezi stěnou a rámem musí být zvenku i zevnitř utěsněna speciální páskou. Zevnitř musí izolovat proti vniknutí vody, zvenku musí být difuzně otevřená.

Další informace naleznete zde.

Stejně důležité je napojení venkovního zateplovacího systému. Návod na správné napojení tepelné izolace by měl mít zpracován výrobce zateplovacího systému.

Doplňky pro okna

Důležitým doplňkem pro plastová okna jsou předokenní a vnitřní žaluzie nebo rolety. Někdy je nutné omezit sluneční záření a přehřívání místností. Další doplňky jsou nejrůznější kování, v případě dveří jsou to bezpečnostní zámky a pojistky proti otevření.

Povrchová úprava plastového rámu umožňuje vyrábět nejrůznější imitace dřeva , takže lze mít i vzhledově pěkné okno k nerozeznání od dřevěného. pokračovat

Při montáži je potřeba také vybrat vnitřní a vnější parapety, které jsou opomíjeným doplňkem. Může se jednat i o výrobek z plastu nebo dřeva, případně plechu.

Video o plastových oknech:

 

Stručný souhrn:

  1. Plastová okna šetří teplenou energii a izolují proti nadměrnému hluku
  2. Okna vybíráme podle tepelně izolačních vlastností
  3. Pro pasivní domy se vyrábí speciální typy oken.
  4. Výměnou snížíme až 1/3 nákladů na vytápění domu
  5. Montáž by měla být provedena podle současných technických norem
  6. Pravidelná údržba okna zlepší vzhled a užitné vlastnosti

Pro více informací o daném tématu navštivte tyto stránky. Jedná se o přehledný zdroj o tomto tématu.

Reklamy

Tagy:, , , , , ,

%d bloggers like this: